Nové Dillí (Indie)

Nové Dillí

Mešita Džámí v Novém Dillí

Mešita Džámí v Novém Dillí

Nové Dillí (anglicky New Delhi) je hlavním městem asijského státu Indie a součástí metropole Dillí, která je největším indickým městem. Nové Dillí bylo založeno 15. prosince roku 1911 a slavnostně otevřeno bylo 13. února 1931. Až do této doby byla hlavním městem Indie Kalkata, ale ta ležela na východním pobřeží země a neměla tak výhodnou pozici pro řízení státu, jako právě Dillí. Nové Dillí je politickým a finančním centrem Indie a je skládá se z velmi bohatých až luxusních čtvrtí i chudinských čtvrtí takzvaných slamů. Centrem města je pět kilometrů dlouhá a osmset metrů široká třída Rádžpath lemovaná mnoha vládními budovami, která vede k paláci Ráštrpatibhavan, ketrý v současné době obývá indická prezidentka Pratibha Pátilová.

Indie - Aktuální opatření ohledně cestování vydaná 21.7.2020 11:00

Aktuální opatření MZV ČR ohledně cestování naleznete na: https://indie.tripzone.cz

Poloha

Poloha: severní Indie, na řece Yamuna

Souřadnice: 28° 36′ 50″ SŠ, 77° 12′ 32″ VD

Plocha: 42,7 km2


Obyvatelstvo

Populace: 381 883

Nové Dillí - poloha na mapě

Nové Dillí - Zajímavosti, památky

Brána Indie

Brána Indie

Centrem metropole Delhi je New Delhi (Nové Dílí) postavené Brity v koloniálních dobách. New Delhi se soustřeďuje především kolem Connaught Place, obrovského kruhového náměstí s velkým parkem uprostřed. Je to v podstatě velké nákupní centrum, kde lze najít prodejny mnoha známých značek, stejně jako velké množství turistických kanceláří, připravených splnit jakákoli přání náročných turistů. To vše korunují všude přítomní pouliční prodavači všeho, co si jen člověk dokáže představí. Pro lepší orientaci je Connaught Place rozdělen do bloků A až N. Opravdové Indii se ale mnohem více podobá Old Delhi (Staré Dílí). Přestože je od New Delhi vzdáleno pouze asi 2 kilometry, pulzuje to zde pouličním životem daleko více. Nejvýraznějším lákadlem jsou pouliční jídelničky nabízející báječné indické pochoutky, čerstvě lisované džusy nebo smažené sladkosti. Mezi nimi na ulici posedávají opraváři bot, čističi uší, výrobci různých cetek či ženy „tetující“ henou.

Červená pevnost v Dillí

Červená pevnost v Dillí

Na živé třídě Chandni Chowk by si cestovatel neměl nechat ujít návštěvu Gurudwary, sikhského chrámu, kde se zcela zdarma může dozvědět vše o tomto náboženství a také se spolu s věřícími lahodně najíst v místní jídelně. Nejvýznamnější stavební památkou Old Delhi je Lál kila (Červená pevnost) postavená v první polovině 17. století. Velmi podstatnou součástí prohlídky Old Delhi by měla být i návštěva největší indické mešity Jami Masjid (Páteční mešita), která byla vystavěna rovněž v 17. století. Návštěva Delhi však nabízí mnohem více - Prezidentský palác, Brána Indie (India Gate), observatoř Jantar Mantar, moderní chrám Lakshmi Narayan Mandir, koloniální kostely, muzea, galerie a památníky i rušné bazary – to vše jsou lákadla, která by si neměl nechat ujít žádný turista. Cestovatelé mířící do Indie tak toto město můžou pojmou nejen jako transitní, ale strávit zde i několik dnů, ať už návštěvou různých památek nebo nakupováním.


Nové Dillí - Doprava

Běžný provoz na hlavním vlakovém nádraží

Běžný provoz na hlavním vlakovém nádraží

Delhi je hlavním městem miliardové Indie. Po příjezdu turistovi proto nějaký čas potrvá, než se v chaosu a rámusu zorientuje natolik, že ocení  překrásnou architekturu tohoto velmi pestrého města. Lze zde totiž najít skutečně všechno – moderní výškové budovy, paláce z koloniální doby, pevnosti, chrámy, kostely i mešity. Stejně tak je rozmanitá i zdejší doprava. Mezi autobusy a auty křižují neohrožení cyklisté, troubící rikši a chodci tlačící či táhnoucí všelijaké povozy. Tu a tam se doprava zastaví kvůli procházející krávě, která má přednost přede všemi (jinak lze téměř stoprocentně říci, že první jede ten, který nejvíce troubí). Mohlo by se zdát, že k chodcům je tento systém velmi nepřátelský, ale vše je relativně (ač je to k neuvěření stejně jako mnoho jiných věcí v Indii) bezpečné. V posledních letech v Delhi roste dlouho slibované metro, které značně usnadňuje hromadnou dopravu. Je to nejpohodlnější a nejlevnější způsob, jak cestovat po rozlehlém městě. V nejbližší době by měla být dostavena i linka na letiště. Při použití metra je třeba počítat s osobní kontrolou a kontrolou zavazadel před vstupem na nástupiště. Dalším možným způsobem dopravy jsou autobusy, ty však nejsou zcela dostačující a na některá místa se s nimi zkrátka nedostanete. Naprosto všude se turista dostane pomocí autorikši, cyklorikši nebo použitím místních taxi. Tento způsob dopravy se však může nezkušeným cestovatelům značně prodražit.


Nové Dillí - Ubytování

Panoramatický pohled na město

Panoramatický pohled na město

Delhi nabízí návštěvníkům velkou škálu možností ubytování. Pro „batůžkáře“ je k výběru velké množství velmi levných ubytoven (guest houses), převážně v oblasti Main Bazaaru, třídě naproti vlakovému nádraží New Delhi Station. Bydlení na Main Bazaaru má hned několik výhod. Je to oblíbená oblast zkušených indických cestovatelů, proto je zde snadné načerpat cenné informace. Výhodou je i velké množství turistických restaurací, které mohou pomoci při počátečních problémech s trávením indického jídla. V neposlední řadě je velmi užitečné bydlet v blízkosti nádraží New Delhi Station, protože právě zde je nejjednodušší nakoupit si vlakové jízdenky na celou, třeba i několikaměsíční, cestu. V oblasti Connaught Place je pak mnoho hotelů všech kategorií. Těm, kteří chtějí ušetřit je doporučeno, přivézt si sebou do Indie spacák, protože ne v každém guest house je v pokoji přikrývka.

 
Publikováno: 25.03.2011
Aktualizováno: 14.05.2011
Autor: Alžběta Bártová

Diskuze: Nové Dillí

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist